داستان استارباکس؛ هر آنچه که باید درباره این غول صنعت قهوه جهان بدانید

استارباکس چیست و چرا محبوب است؟

حتما نباید اهل قهوه باشید تا استارباکس را بشناسید. این برند و محصولات آن به‌قدری در سرتاسر دنیا شناخته شده هستند که کمتر کسی با اسم و لوگوی آن آشنایی ندارد. اما این شرکت چه داستانی دارد که توانسته است از یک شهر در آمریکا، راه خود را به اکثر نقاط جهان پیدا کند؟

داستان برند استارباکس با قهوه‌های آن شروع می‌شود اما محصولات متعدد دیگری این مسیر را تا موفقیت و شهرت امروز ادامه داده‌اند. اگر می‌خواهید با این برند آمریکایی آشنایی بیشتری پیدا کنید و بدانید کدام عوامل به موفقیت و شهرت این برند در سطح جهان کمک کرده‌اند، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

استارباکس چیست؟

استارباکس نام بزرگ‌ترین کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای دنیا و محصولات این برند است. برند مذکور که فعالیت خود را در سال 1971 از سیتال آمریکا شروع کرده است، امروزه بیش از 30 هزار شعبه در سرتاسر دنیا دارد. این تمرکز اولیه این کافی‌شاپ‌ها ارائه قهوه در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت به مشتریان است. همین موضوع باعث شده است تا این برند محوبیت خود را تا حد بالایی مدیون قهوه‌هایش باشد.

هاوارد شولتز صاحب امتیاز برند، اولین کافی شاپ خود را با هدف ایجاد حال و هوای ایتالیایی در آمریکا راه‌اندازی کرد. وی با این هدف توانست کسب و کار کوچک خود را به یک بیزنس بزرگ در سطح جهانی و با ارزش بالغ بر 80 میلیون دلار تبدیل کند.

داستان شروع استارباکس از ابتدا تا الان

داستان شروع استارباکس از ابتدا تا الان

استارباکس نیز مانند هر برند شناخته شده و مطرح جهانی دیگر، مسیر دور و درازی را برای رسیدن به جایگاه امروزی خود طی کرده است. در ادامه این مسیر را به تفصیل با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 • تاسیس اولین فروشگاه: جری بالدوین، گوردون بوکر و زو سیگل که معلم زبان انگلیسی، نویسنده و معلم تاریخ بودند، در 31 مارس 1971 برای اولین بار استارباکس را تاسیس کردند. آشنایی این سه نفر به دوستی در دانشگاه سن فرانسیسکو برمی‌گشت و علاقه مشترکشان به قهوه و چای، آن‌ها را در مسیر تاسیس اولین شعبه از این برند مشهور قرار داد. استارباکسی که این سه نفر تاسیس کردند، شباهت چندانی با شعب امروزی این برند نداشت. اولین شعبه با هدف فروشگاهی برای فروش قهوه خام باکیفیت راه اندازی شده بود و تنها قهوه‌های دم کشیده قابل عرضه در فروشگاه، نمونه‌های کوچک و رایگان جهت تست بودند. این فروشگاه تا سال 1976 فعالیت خود را به همین شیوه ادامه داد.
 • علت نامگذاری استارباکس: گوردون بوکر پیش از آغاز مسیر این شرکت، با شخصی به‌نام تری هکلر در یک آژانس تبلیغاتی شراکت داشت. هکلر معتقد بود که اسم‌هایی که شروعشان با «st» است، کلمات قدرتمندی به‌شمار می‌آیند. بنابراین سه موسس برند به‌دنبال تهیه فهرستی از اسامی بودند که بدین شکل شروع می‌شدند. در این فهرست کلمه استاربو که نام یک شهر معدنی قدیمی در آمریکا است، توجه آنان را به‌ خود جلب کرد. کلمه استاربو یادآور یکی از شخصیت‌های رمان موبی‌دیک به نام استارباک بود. بنابراین آن‌ها در نهایت نام استارباکس را انتخاب کردند و دلیل آن را حس و حال خوبی که به آنان می‌داد، عنوان کردند.
 • هاوارد شولتز: آشنایی مالک فعلی استارباکس هاوارد شولتز، با این سه نفر، به سال 1981 برمی‌گردد. او در سال 1982 با ایده فروش قهوه و اسپرسو در فروشگاه، به‌عنوان بازاریاب و بعدها رئیس و مدیر اجرایی استارباکس به جمع مالکان برند پبوست. شولتز برای آشنایی بیشتر با دنیای قهوه، در سال 1983 با سفری به ایتالیا، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داد.
استارباکس غول صنعت قهوه جهان

هاوارد شولتز با سفر به ایتالیا، در فکر تاسیس مکانی مشابه با قهوه‌خانه‌های ایتالیایی افتاد. مکانی که افراد مختلف را از محل کار و زندگیشان با هدف گفتگو و گذراندن اوقات فراغت دور یکدیگر جمع کند و از آن‌ها با قهوه در آن‌جا پذیرایی کند.

شولتز برای دستیابی به این هدف خود، در سال 1985 از استارباکس خارج شد تا کافی‌شاپ خودش را به نام «ایل ژورناله» راه‌اندازی کند. وی تا سال 1987 در این کافه به فروش انواع نوشیدنی بر پایه قهوه با دانه‌های استارباکس مشغول بود. شولتز در این سال حق امتیاز استارباکس را از مالکان آن خریداری کرد تا با ادغام این دو مجموعه، به هدف خود شکل جدی‌تری ببخشد.

 • گسترش شعب: خرید حق امتیاز برند، همزمان با گسترش شعب مجموعه شد. اولین شعبه خارج از آمریکای آن نیز در همان سال و در ونکوور کانادا افتتاح شد. در آن زمان مجموع شعب برند به 17 فروشگاه رسید. در حال حاضر این کافی‌شاپ بیش از 30 هزار شعبه در سرتاسر جهان دارد.

اولین شعبه استارباکس خارج از آمریکای شمالی، در سال 1996 در شهر توکیو ژاپن راه‌اندازی شد. پس از آن موج افتتاح شعب در شهرهای خارج از قاره آمریکا شدت گرفت تا جایی که در سال 2003، 6400 شعبه از این کافی‌شاپ محبوب در جهان افتتاح شده ‌بود.

شهرت این مجموعه، به عرضه بهترین قهوه‌های دنیا است که از مرحله کشت تا عرضه، توسط افراد متخصص و حرفه‌ای آماده می‌شود. دیگر دلیل محوبیت آن نیز رضایت شغلی کارکنان آن است. استارباکس اعتقاد دارد که پرسنل جزوی از شرکای تجاری هستند و احترام و رفاه آنان، برای مجموعه جایگاه حائز اهمیتی دارد.

چرا قهوه استارباکس معروف است؟

چرا قهوه استارباکس معروف است؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که به‌وجود می‌آید این است که چرا از میان ایده‌های متعددی که در جهان شکل می‌گیرد، ایده شولتز به چنین موفقیتی دست پیدا کرد؟ چون:

 • کلیدی‌ترین اصل در محبوبیت استارباکس، توجه ویژه به کارمندان آن است که به‌عنوان همکاران و شرکای برند در نظر گرفته می‌شوند.
 • مدیران مجموعه هوش و بینش خوبی داشته که سعی بر شکل دادن فرهنگ سازمانی مبتنی بر رابطه متقابل میان مشتری و مجموعه دارند.
 • ابتکارات و نوآوری‌هایی که مجموعه در زمان‌های مختلف از خود نشان می‌دهد، یکی دیگر از دلایل محبوبیت آن است.
 • این مجموعه به مشتریان خود اطمینان می‌دهد که تمامی فرایندهایی که داخل آن شکل می‌گیرند، قانونی و براساس اصول اخلاقی است.
 • یکی دیگر از مهم‌ترین نقاط قوت برند، لوگو آن است که توانسته استارباکس را حتی برای افرادی که هیچ‌گاه مشتری شعب آن نبوده‌اند، به شهرت برساند.

محصولات استارباکس

همان‌طور که اشاره کردیم داستان برند استارباکس با فروش دانه‌های باکفیت قهوه شروع شده و تا امروز نیز، این برند مسیر خود را مبتنی بر قهوه ادامه داده است. این امر باعث شده است تا این برند غول صنعت قهوه جهان به‌شمار می‌آید. از محصولات آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محصولات کم کالری و بدون شکر از جمله: نوشیدنی‌های بر پایه شیر خشک بدون چربی، نوشیدنی‌های برپایه شیرین کننده‌های طبیعی مانند شکر خام، شهد آگاو یا عسل، نوشیدنی‌های برپایه شیرین کننده‌های مصنوعی برندهایی مانند سوییت‌اند لو، اسپلندا و ایکوآل و نوشیدنی‌های برپایه شربت‌های بدون شکر با طعم‌های مختلف.
 • محصولات شیری غیرلبنی مانند شیر نارگیل، شیر سویا، شربت ذرت با گلوکز بالا و شیر بادام
 • محصولات لبنی از جمله پنیر خامه‌ای کدو تنبل و پنیر دانمارکی
 • انواع شیرینی و شکلات
 • آب معدنی
 • انواع قهوه فوری
 • تجهیزات آماده سازی قهوه مانند قهوه‌ساز و کپسول قهوه
 • انواع آبمیوه با طعم‌های مختلف
 • انواع نوشابه‌های گازدار
 • نوشیدنی‌های انرژی‌زای کافئین‌دار بر پایه میوه قهوه
 • لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی با طرح‌های مخصوص مناسبات مختلف

آیا در ایران استارباکس داریم؟

با توجه به اینکه استارباکس یک برند آمریکایی است، گسترش شعبش از آن‌جا شروع شده است. از آن‌جایی که امکان فعالیت شرکت‌های آمریکایی در ایران وجود ندارد، این برند هیچ شعبه رسمی در داخل کشورمان ندارد. بااین‌حال وارد کنندگان بسیاری وجود دارند که محصولات این برند را به‌صورت غیر رسمی وارد ایران می‌کنند. انواع قهوه فوری، فنجان، ماگ و لیوان این برند در فروشگاه‌های داخلی وجود دارند که بسیاری از آنان وارداتی هستند و بسیاری دیگر تنها از لوگو و نام استارباکس استفاده کرده‌اند.

داستان برند استارباکس

سوالات متداول

استارباکس چند سال قدمت دارد؟

اولین شعبه استارباکس در سال 1971 افتتاح شده که فروشگاهی برای فروش دانه‌های قهوه بوده است. آغاز به‌کار این مجموعه به‌شیوه امروزی و فروش نوشیدنی‌های برپایه قهوه‌اش نیز 11 سال بعد و از سال 1982 شروع شده است.

آیا استارباکس در ایران شعبه دارد؟

متاسفانه به ‌دلیل تحریم‌هایی که دولت آمریکا علیه کشور ایران وضع کرده است، برندهای آمریکایی از جمله استارباکس امکان فعالیت رسمی را در داخل کشورمان ندارند. بااین‌حال وارد کنندگان و فروشگاه‌های ایرانی می‌توانند محصولات این برند را به‌صورت آزاد وارد کنند.

مالک استارباکس کیست؟

استارباکس در ابتدا توسط سه هم‌دانشگاهی سابق دانشگاه سن فرانسیسکو به‌نام‌های جری بالدوین، گوردون بوکر و زو سیگل شروع به‌کار کرد. بعدها هاوارد شولتز به جمع آنان پیوست و با خریداری حق امتیاز برند از آنان، استارباکس را به مالکیت خود درآورد.

محصولات استارباکس کدام هستند؟

محبوبیت استارباکس به‌ دلیل فروش دانه‌های قهوه باکیفیت و نوشیدنی‌های برپایه قهوه آن است. با وجود این محصولات دیگری نیز توسط این برند عرضه می‌شوند. انواع محصولات کم کالری و بدون شکر، محصولات شیری غیرلبنی، انواع شیرینی و شکلات و تجهیزات آماده‌سازی قهوه تنها تعدادی از آنان هستند.

جمع بندی

استارباکس غول صنعت قهوه جهان به‌شمار می‌آید و این شهرت را مدیون بیش از نیم قرن تلاش مداوم مدیران و پایه‌گذاران خود است. محبوبیت استارباکس به علت فروش دانه‌های قهوه و محصولات برپایه قهوه آن است. اما شهرت و لوگو برند موفق شده است تا جایگاه شناخته شده‌ای را حتی در میان آنانی که از مشتریان شعب به‌حساب نمی‌آیند به‌دست بیاورد. استارباکس امروزه بیش از 30 هزار شعب فعال در سرتاسر جهان دارد و در این مقاله با داستان آن آشنا شدید.

۱ دیدگاه برای “داستان استارباکس؛ هر آنچه که باید درباره این غول صنعت قهوه جهان بدانید

 1. اشتراک‌ها: کدام تراول ماگ نوشیدنی را گرمتر نگه می‌دارد؟ استیل یا سرامیک

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.