10 راهکار برای اینکه دیگر کلیدتان را گم نکنید

10 راهکار برای اینکه دیگر کلیدتان را گم نکنید

برای همه ما حتما چند بار اتفاق افتاده است که کلید خانه و ماشین خود را به هر دلیلی گم کنیم. اکثر مردم سالی چهار تا پنج بار کلیدهای خود را گم می‌کنند. دسته کلید وسیله‌ای است که نبود آن می‌تواند نگرانی زیادی ایجاد کند، زیرا امنیت خانه و خودروی شما را به خطر می‌اندازد. اما گم‌شدن کلیدها در مواقعی مانند روزهای پرکار یا شلوغ در تعطیلات تابستانی یا در سفر طبیعی است.

سبک زندگی فرد، داشتن برنامه شخصی و نظم نیز در این موضوع نقش مهمی ‌دارد. با توجه به اینکه گم‌شدن کلیدها، وقت، انرژی و هزینه فراوانی از افراد می‌گیرد، در این مقاله چندین راهکار برای گم نکردن کلید را توضیج می‌دهیم. پس همراهمان بمانید.

روش‌هایی که به شما کمک می‌کند دیگر کلیدهای خود را گم نکنید

برای گم نکردن کلید تدابیر مختلفی می‌توانید در پیش بگیرید. در بخش بعد 10 روش را معرفی می‌کنیم که دیگر با استفاده از آن‌ها کلیدهای خود را گم نکنید. بااین‌حال، نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید.

  • به فرد مورد اعتماد خود یک کلید یدکی دهید. معمولا برای هر کلید، دو یدک در نظر گرفته می‌شود. یکی از این کلیدها را نزد خود و در جای امن نگهداری کنید و کلید یدک دیگر را بهتر است به فردی مطمئن و در دسترس بسپارید که اگر به کلید یدک خود دسترسی نداشتید، بتوانید از او کمک بگیرید.
گم نکردن کلید

گاهی ممکن است کلید درب منزل خود را گم کنید و کلید یدک داخل خانه باشد. در این موارد باید یک کلید یدک در خارج از منزل بگذارید. مثلا اگر خودروی شما دارای فضای مخفی است، می‌توانید کلیدهای یدک را نیز آن‌جا قرار دهید.

  • نظم داشته باشید. حتی اگر کلید خود را به آویز بزرگی وصل کنید اما نظم نداشته باشید، به‌سختی می‌توانید آن را پیدا کنید. بهتر است برای همه وسایل خود جای مشخصی تعیین کنید. همچنین می‌توانید از نظم‌دهنده‌ها استفاده کنید. با این کار انرژی و زمان خود را کمتر برای یافتن وسایل خود از جمله کلید صرف می‌کنید. بهتر است همیشه کلید خود را در جیب مشخص یا قسمت خاصی از کیف خود بگذارید تا دم دستتان باشد. با رعایت این قانون احتمال اینکه زمانی که جلوی درب خانه یا محل کار می‌رسید، برای پیداکردن کلیدها معطل شوید کمتر می‌شود و سریع‌تر می‌توانید کلیدهایتان را پیدا کنید.
  • برای گم نکردن کلیدهای خود حافظه‌تان را تقویت کنید. در دنیای امروز زندگی افراد با استرس‌های مختلفی روبه‌رو است و استرس تاثیر به‌سزایی بر حواس‌پرتی دارد. با افزایش مهارت کنترل استرس و تمرین‌های تقویت حافظه می‌توانید حافظه بهتری داشته باشید. همچنین خوراکی‌هایی از جمله گردو، رز ماری و زردچوبه نیز می‌توانند به تقویت حافظه کنند.

در ادامه سایر راهکارهای گم نکردن کلید را توضیح می‌دهیم.

1. خود را عادت دهید که کلیدهایتان را همیشه در خانه و در جای ثابتی بگذارید

بعد از ورود به منزل کلیدهای خود را در جای مشخص قرار دهید. بهتر است این مکان نزدیک درب منزل باشد و به آن به‌راحتی دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید از انواع جا کلیدی‌های آهنربایی و چوبی و طرح دار استفاده کنید. معمولا استفاده از جاکلیدی به تزیین خانه نیز کمک می‌کند و باید دارای قسمت‌های متفاوت برای گذاشتن کلید‌های خودرو، اپارتمان و اتاق‌ها باشد.

شما می‌توانید کلید‌های خود را آویزان کنید یا در مکانی مثل پیشخوان اصلی خانه قرار دهید. مکان دیگری را که در دسترس و امن باشد، برای نگهداری کلیدهای یدک در مواقع ضروری اختصاص دهید. در نظر داشته باشید که اگر در صورت نیاز از کلیدهای یدک استفاده کردید، در اولین فرصت آ‌‌ن‌ها را جایگزین کنید.

2. نقشه مسیر داشته باشید و هر روز از آن پیروی کنید

قبل از خروج از منزل یک بار با صدای بلند موارد ضروری را که باید همراه داشته باشید، بررسی کنید و صدا بزنید. اگر کارت بانکی، دسته کلید و کارت شناسایی خود را باید همیشه به همراه داشته باشید، تک تک آن‌ها را با صدای بلند اسم ببرید و بررسی کنید همراهتان باشند. این کار به گم نکردن کلیدهایتان کمک خواهد کرد و می‌توانید به‌راحتی به یاد آورید که آخرین مرتبه چه زمانی از آن‌ها استفاده کرده‌اید.

3. از آویزهای کلید متنوع استفاده کنید.

اگر کلیدهای کوچک و متنوع دارید، ممکن است در کیف شما و بین وسایل دیگر پنهان شوند. پس بهتر است از آویزهای درشت به‌عنوان جا کلیدی استفاده کنید. سعی کنید رنگ‌های روشن را انتخاب کنید تا راحت دیده شوند. بهترین گزینه برای جلوگیری از گم نکردن کلید، انتخاب آویز یا جاکلیدی به رنگ قرمز است. حتی می‌توانید کلیدهای خود را رنگ کنید تا محل آن‌ها را بهتر به یاد آورید.

4. از کلید خود به‌عنوان گردن آویز استفاده کنید

از کلید خود به کمک تزیینات مختلف می‌توانید به عنوان یک گردن آویز استفاده کنید. این روش یکی دیگر از راهکارهای گم نکردن کلید است و توسط آن می‌توانید به کلیدهای ضروری خود همیشه دسترسی داشته باشید.

5. برای گم نکردن کلید از ردیاب‌های استفاده کنید

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، ابزارهای الکترونیکی متنوعی در مدل‌های مختلف برای پیداکردن وسایلی مانند کنترل‌های تلویزیون در خانه، کلید‌ها و اشخاص مسن و کودکان طراحی شده‌اند. از جمله آن‌ها ردیاب‌های کلید هستند که به اسم کلیدیاب نیز شناخته می‌شوند. این محصولات قطعات هوشمندی هستند که می‌توانند محل کلیدهای شما را نشان دهند. این ردیاب‌ها با اپلیکیشنی روی گوشی همراه شما در ارتباط هستند و به‌محض گم‌کردن کلید خود، می‌توانید مکان آن را پیدا کنید.

6. کلیدهای خود را در کیف یا جیبتان رها نکنید

افتادن تصادفی کلیدها بیرون از جیب یا کیف بسیار رایج است. برای گم نکردن کلیدهای خود بهتر است آن‌ها را به داخل کیفتان به کمک حلقه‌ای وصل کنید. همچنین مطمئن شوید در کیفتان بسته است. همچنین کلیدها را به‌جای گذاشتن در جیب خود، با استفاده از یک حلقه از کمربندتان آویزان کنید.

7. از کیف‌های کوچک‌تر استفاده کنید

شاید فکر کنید با استفاده از کیف‌های دستی بزرگ‌تر می‌توانید وسایلتان را راحت‌تر به همراه خود به جاهای مختلف ببرید. اما استفاده از یک کیف دستی کوچک به حفظ وسایل ضروری مانند کلید بیشتر کمک می‌کند. همچنین پیداکردن کلید آسان‌تر خواهد بود و اگر گم شد، زودتر متوجه آن خواهید شد.

8. از مگنت‌ها استفاده کنید

یک تدبیر دیگر برای گم نکردن کلیدها، استفاده از مگنت یا آهنربا است. با چسباندن یک تکه آهنربا به دسته کلید خود می‌توانید به‌راحتی آن را در بین وسایل خود پیدا کنید. چون گاهی کلیدها جایی گیر می‌کنند که امکان برداشتن آن‌ها با دست فراهم نیست، مانند بین شیارها یا زیر وسایل. چسباندن یک تکه کاغذ شبرنگ روی جا کلیدی نیز می‌تواند به یافتن دسته کلید کمک کند.

9. کلیدهای خود را به کارابین متصل کنید

کارابین به‌شکل چنگگ عمل می‌کند و رنگ و بزرگ بودن آن باعث سهولت پیداکردن کلید می‌شود. کارابین یک وسیله کاربری برای گم نکردن کلیدها در فعالیت‌های ورزشی، کوهنوردی و پیاده‌روی است، چون بسیار محکم است و کمک می‌کند در هر شرایطی دسته کلید خود را به همراه داشته باشید.

10. شماره خود را روی دسته کلیدتان بچسبانید

اگر از گم شدن کلیدهای خود خسته شده‌اید و با وجود راهکارهای بالا احتمال دارد آن‌ها را گم کنید، بهتر است شماره تماس خود را با یک برچسب روی دسته کلیدهایتان بچسبانید. بنابراین اگر فردی دسته کلید شما را پیدا کرد، بتواند با شما تماس بگیرد و آن‌ را پس دهد.

استفاده از جاکلیدی برای گم نکردن کلید
استفاده از جاکلیدی برای گم نکردن کلید

سوالات متداول

چطور جلوی گم شدن کلیدهایم را بگیرم؟

برای گم نکردن کلیدهای خود بهترین روش استفاده از جاکلیدی است. از سایر راهکارهای این مقاله نیز می‌توانید استفاده کنید.

چرا کلیدهایم را گم می‌کنم؟

خستگی و استرس جزو رایج‌ترین دلایل گم کردن کلیدها هستند. افرادی که استرس زیادی را متحمل می‌شوند، معمولا حواس‌پرتی دارند. اگر بیش‌ازحد نگران کارها یا امور زندگی خود باشید، احتمال گم‌کردن کلیدهایتان افزایش می‌یابد.

چطور کلیدهای ماشینم را گم نکنم؟

برای گم نکردن کلید ماشین خود از جا کلیدی یا دستگاه‌های ردیابی استفاده کنید و مکان مشخصی برای کلیدهای خود در نظر بگیرید.

سخن نهایی

با استفاده از روش‌هایی که در بالا برای گم نکردن کلید توضیح دادیم، کمتر احتمال دارد آن‌ها را گم کنید. اما اگر این اتفاق برای شما رخ داد، ابتدا مهم است آرامش خود را حفظ کنید و سپس فکر کنید آخرین مرتبه کلید خود را کجا دیده‌اید. همچنین توصیه می‌کنیم کلیدهای خود را همیشه در یک جای مشخص بگذارید و هرگز این عادت خود را تغییر ندهید.

۱ دیدگاه برای “10 راهکار برای اینکه دیگر کلیدتان را گم نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.