چیدمان ماگ‌ها و فنجان‌ها در آشپزخانه

: تزیین و دکوراسیون آشپزخانه با ماگ

آشپزخانه تنها برای پخت و پز نیست، بلکه قلب خانه و مکانی برای دور هم جمع شدن افراد و ساختن خاطره‌های به‌یاد ماندنی به‌شمار می‌رود. راه‌های مختلفی برای تبدیل آشپزخانه به چنین محلی وجود دارد و تزئین و دکوراسیون آشپزخانه با ماگ یکی از آن‌ها است.

اگر اهل جمع‌کردن ماگ کلکسیونی هستید، قطعا یکی از دغدغه‌هایتان چیدمان آنها خواهد بود. بنابراین شاید بخواهید بهترین مکان برای قراردادن ماگ‌ها و چیدمان آن‌ها را پیدا کنید. در این مقاله به نحوه چیدن ماگ و فنجان در دکوراسیون آشپزخانه می‌پردازیم و سپس ایده‌هایی را برای چیدن آن‌ها ارائه می‌کنیم، پس همراهمان بمانید.

چگونه ماگ و فنجان آشپزخانه شما را شیک می کنند

در بازار انواع مختلفی از ماگ‌ها و فنجان‌های زیبا، دکوراتیو و خارج از شکل متعارف وجود دارد که بسیاری از افراد نسبت به خرید آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. اگر جزو این دسته از افراد باشید، زمانی که تعداد این ماگ‌ها که افزایش پیدا کند، به شلف یا قفسه‌ای برای چیدمان آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد. اما سوالی که پیش می‌آید این است که دکور و چیدمان این ماگ‌ها چطور می‌تواند به شیک‌تر شدن فضای آشپزخانه کمک کند؟

1. تهیه فنجان و ماگ در رنگبندی مختلف

یکی از مهم‌ترین عناصر شکل‌دهنده دکوراسیون داخلی رنگ است. رنگ‌ها حالات متفاوتی را به فضا القا می‌کنند. بنابراین برای ایجاد یک حس و حال متفاوت، باید از روانشناسی رنگ‌ها استفاده کنید. ماگ‌ها یکی از لوازمی هستند که با رنگبندی خود در ایجاد این حس و حال متفاوت نقش مهمی ایفا می‌کنند.

چیدن ماگ‌ها و فنجان‌ها در آشپزخانه

2. آویزان کردن ماگ ها روی قفسه ها

ماگ‌ یکی از پراستفاده‌ترین اقلام داخل آشپزخانه هستند. اگر در بین افرادی قرار می‌گیرید که روزانه به‌صورت مرتب قهوه می‌نوشید، روش‌های خلاقانه نگهداری ماگ‌ها به بهبود عملکرد کاربران آشپزخانه کمک می‌کند. آویزان کردن ماگ‌ها روی قفسه‌ها علاوه‌بر تغییر دکوراسیون فضا، راحتی اعضای خانواده را نیز به‌دنبال دارد. برای آویزان کردن ماگ‌ها، ایده‌های زیر جذاب و متفاوت هستند:

 • چیدن ماگ و فنجان‌های رنگی خود را به‌صورت آویزان در بالای جزیره آشپزخانه به‌صورت رنگین‌کمانی انجام دهید.
 • یکی از دیوارهای آشپزخانه را مخصوص آویزان‌کردن ماگ‌ها قلاب بزنید.
 • از بشکه‌های چوبی برای آویزان‌کردن فنجان‌ها استفاده کنید.
 • تمام ماگ‌ها را در یک مکان مشخص آویزان کنید.
 • از ماگ‌های رنگارنگ استفاده کنید.
چیدن ماگ و فنجان‌های رنگی

3. تهیه کلکسیونی از ماگ های دکوراتیو

لیوان‌ها در طرح‌ها و اندازه‌های مختلفی وجود دارند و وقتی که صحبت از ماگ‌ها و فنجان‌های قهوه به وسط می‌آید، این تنوع در طرح و اندازه بسیار بیشتر می‌شود. بنابراین یکی از راه‌های شیک‌تر کردن آشپزخانه‌تان، جمع‌آوری کلکسیونی از ماگ‌های نامتعارف است که از نظر شکل و ابعاد ظاهری منحصر‌به‌فرد دارند. ایده‌های زیر در این زمینه به شما کمک می‌کنند:

 • تهیه فنجان‌های چینی آنتیک مانند چینی‌های گل قرمزی برای خانه‌هایی که احتمال شکستن چینی در آن‌ها کمتر است، ایده جذابی به‌نظر می‌رسد.
 • جمع‌آوری کلکسیونی از ماگ‌های رنگی جلوه‌ای رنگی به آشپزخانه می‌بخشد.
 • کلکسیونی از ماگ‌های تزئین‌شده با خاک رس یکی از منحصربه‌فردترین مجموعه‌های ماگ و فنجان است.

4. استفاده از ماگ و فنجان به عنوان نقطه عطف آشپزخانه

آشپزخانه بدون امکانات و تجهیزات آن کامل نخواهد بود. همه افراد در سرتاسر جهان، به یک شکل از این محیط و پیشخوان آن استفاده می‌کنند. بنابراین اگر بتوانید با ماگ‌های خود نقطه عطفی در فضا ایجاد کنید، آشپزخانه‌ای با ظاهر منحصربه‌فرد خواهید داشت. شما می‌توانید از یک کافی بار خانگی در مرکز آشپزخانه‌تان استفاده کنید که تمام تجهیزات لازم را برای تهیه انواع نوشیدنی بر پایه قهوه دارد و با ماگ‌های متفاوت دکور شده باشد.

چیدمان لیوان و فنجان در کابینت

چیدن ماگ و فنجان در کابینت

اگر فضای دکوراتیو مناسبی نداشته باشید، چیدن ماگ و فنجان در کابینت تنها گزینه پیش رویتان خواهد بود. این کار ممکن است ساده به ‌نظر برسد اما برای آنکه دسترسی مناسبی به فنجان‌ها داشته باشید و کابینتتان زیباتر به نظر برسد، توجه به یک سری نکات ضروری است. از جمله:

 • برای جلوگیری از آسیب‌دیدن ماگ‌ها، از قرار دادن آن‌ها روی یکدیگر جلوگیری کنید.
 • بهترین راه برای چیدمان لیوان در آشپزخانه و به‌خصوص فنجان، قرار دادن یک نعلبکی در کابینت و گذاشتن یک فنجان روی آن است. سپس با قراردادن یک نعلبکی و فنجان دیگر روی ردیف قبلی، تا سه ردیف فنجان‌ها و نعلبکی‌ها را به این شیوه بچینید.
 • اگر تعداد فنجان‌هایتان بیش از ظرفیت کابینت مخصوص لیوان‌ها است، از فضای زیر کابینت استفاده کنید. یک آویز زیر کابینت نصب کرده و ماگ‌های زیبایتان را از آن آویزان کنید. با این‌ کار علاوه‌بر چیدمان ماگ‌ها، به هدفتان از تزیین و دکوراسیون آشپزخانه نیز می‌رسید.
 • اگر از آویز زیر کابینت استفاده می‌کنید، یکی از راه‌حل‌ها آویزان‌کردن لیوان‌ها و ماگ‌های پرکاربردتان است. به ‌این ترتیب لازم نیست برای هربار استفاده چیدمان ماگ‌های داخل کابینت را به هم بزنید. همچنین این کار دسترسی کودکان را نیز راحت‌تر می‌کند.
 • آویزان‌کردن ماگ‌ها باید در صورتی انجام شود که نظم و هماهنگی آشپزخانه از میان نرود. بنابراین ماگ‌ها و فنجان‌های لنگه به لنگه را آویزان نکنید.
 • در بازار جا لیوانی‌های مختلفی وجود دارند که برای چیدن انتخاب مناسبی هستند. این جا لیوانی‌ها یونیت‌های شیک و فانتزی هستند که در کف کابینت قرار می‌گیرند و فضای مشخصی را برای قرارگرفتن هر ماگ تعیین می‌کنند. جا لیوانی‌ها در طبقات مختلف وجود دارند، بنابراین امکان قرارگرفتن در چند ردیف روی یکدیگر را بدون آسیب‌دیدن فراهم می‌کنند.
 • تهیه جا لیوانی‌های فانتزی برای قرارگرفتن تعدادی از ماگ‌های پرکابرد روی میز و کانتر آشپزخانه، از پخش بودن در فضا جلوگیری می‌کند.
 • زمانی که به فکر چیدمان لیوان‌های خانه‌تان بیافتید، متوجه خواهید شد که انواع مختلفی از این ظروف را شامل لیون‌ها، فنجان‌ها، گیلاس‌ها، ماگ‌ها و غیره دارید که هیچ‌کدام به یک اندازه مشابه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. بنابراین برای چیدن ماگ و فنجان در کابینت، تعداد دفعات استفاده از لیوان‌ها را در نظر بگیرید. ظروفی را که کمتر استفاده می‌کنید، در انتهای کابینت بچینید و سایر ظروف را نزدیک دست بگذارید و از قراردادن لیوان‌های کم کاربرد روی آن خودداری کنید.
چیدمان لیوان در آشپزخانه

ایده های جذاب برای شلف ماگ و فنجان قهوه در آشپزخانه‎

اگر با وجود تمام اطلاعات بالا هنوز درباره نوع چیدن ماگ و فنجان‌های خود مردد هستید و به‌دنبال ایده‌های تازه و کاربردی می‌گردید، به توضیحات زیر دقت کنید.

 • استفاده از چوب و به‌ویژه چوب طبیعی، جلوه‌ای زیبا به آشپزخانه و ماگ‌هایتان می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید با کمک ماگ‌های خود بخشی از دیوار آشپزخانه‌تان را منحصربه‌فرد و دکوراتیو کنید، در طراحی آن از شلف‌های چوبی بهره ببرید.
 • چیدمان ماگ‌ها و فنجان‌های دکوراتیو داخل شلف‌های چوبی یا آویزهای تزئینی ایده متفاوتی است اما پشت زیبایی آن، چیزهایی وجود دارد که نمی‌بینید. مثلا فنجان هایی که داخل کمد قرار نمی‌گیرند، به ‌دلیل قرار گرفتن در معرض هوا خاک می‌گیرند و باید به‌صورت منظم شسته و گردگیری شوند. بنابراین این نوع چیدمان تنها مناسب افرادی است که وقت و حوصله کافی برای تمیزکردن منظم ماگ‌هایشان دارند.
 • اگر ماگ‌های دکوراتیو زیبایی دارید که می‌خواهید آن‌ها را به‌نمایش بگذارید اما از فکر به تمیزکاری کلافه می‌شوید، از کابینت‌های با در شیشه‌ای استفاده کنید. این کابینت‌ها نیاز منظم به شستشو و گردگیری را از بین می‌برند و می‌توانند به‌خوبی زیبایی ماگ‌هایتان را به نمایش بگذارند.
ماگ‌ها داخل کابینت یا در شلف‌ها و آویزهای چوبی
 • اکثر افراد زمانی که صحبت از چیدن ماگ و فنجان به میان می‌آید، به فکر کابینت‌ها و شلف‌ها می‌افتند. در حالیکه یکی از فضاهای مناسب برای این کار کشوهای آشپزخانه هستند اما کمتر کسی به آن‌ فکر می‌کند. کشوها دسترسی راحت‌تری دارند و از آن‌جایی که بسیاری از ظروف بزرگ‌تر در آن قرار نمی‌گیرند، برای ماگ‌های شما انتخاب ایده‌آلی به‌شمار می‌آیند.
 • در نهایت اگر هیچ‌کدام از این ایده‌ها به‌کارتان نیامد، لیوان‌ها و فنجان‌هایتان را داخل کابینت‌ها بچینید. این ایده شاید جدید و خاص نباشد اما برای افراد پرمشغله یا کسانی که فضای کافی برای خلق دیوار و شلف دکوراتیو مخصوص ماگ‌ها ندارند، بهترین انتخاب است. با این راهکار از در معرض گرد و خاک و ذرات چربی قرارگرفتن نیز در امان خواهید بود و نیازی نیست ماگ‌ها را به‌صورت منظم بشویید.

سوالات متداول

آیا می توان ماگ ها و لیوان‌ها را روی یکدیگر قرار داد؟

قراردادن ماگ‌ها روی یکدیگر به‌صورت ردیفی ممکن است در استفاده از فضا صرفه‌جویی کند، اما منجر به آسیب‌دیدن ماگ‌ها خواهد شد و دسترسی به آن‌ها را سخت خواهد کرد.

لیوان ها را به صورت مستقیم یا برعکس در کابینت بچینیم؟

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد و گیرکردن هوا در داخل لیوان‌ها، بهتر است آن‌ها را به‌صورت مستقیم قرار دهید.

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب رساندن کودکان به ماگ ها چیست؟

ماگ‌هایتان را در داخل کابینت و در طبقات بالایی آن قرار دهید تا کمتر احتمال داشته باشد که کودکان به آن‌ها آسیب بزنند.

سخن نهایی

اگر اهل جمع‌آوری کلکسیون ماگ باشید، چیدن ماگ و فنجان‌های محبوبتان اهمیت بالایی پیدا خواهد کرد. ماگ‌ها علاوه‌بر آنکه از ظروف کاربردی هستند، با رنگ آمیزی و زیبایی خود در تزیین و دکوراسیون آشپزخانه نیز نقش قابل‌توجهی ایفا می‌کنند. شما می‌توانید بنا به سلیقه خود ماگ‌ها را در داخل کابینت یا در شلف‌ها و آویزهای چوبی قرار دهید. همه چیز به سلیقه و تفکر منحصربه‌فردتان بستگی دارد و از ایده‌ها و نکات این مقاله نیز می‌توانید کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.