بایدها و نبایدهایی که هنگام خرید لانچ باکس باید بدانیم

بایدها و نبایدهایی که هنگام خرید لانچ باکس باید بدانیم

وقتی صحبت از خرید سیسمونی می‌شود، یکی از مهم‌ترین وسایل، ظرف غذای کودک است که مادر با حساسیت بیشتری آن را انتخاب می‌کند. به همان اندازه که انتخاب وعده غذایی برای کودک مهم است، ظرفی که این غذا را به‌خوبی نگه‌داری کند نیز اهمیت دارد. ظرف‌های مختلفی از نظر مدل و جنس تولید شده‌اند که بسته به نیازتان می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. در ادامه این مطلب شما را با نکاتی که قبل از خرید ظرف غذای کودک باید بدانید، آشنا می‌کنیم.

ویژگی‌های کلیدی که باید در هنگام خرید ظرف غذای کودک بدانید

غذای کودک بیشتر از غذای بزرگسالان در معرض فاسدشدن قرار دارد. به‌همین خاطر باید در ظرفی نگهداری شود که این ویژگی را تشدید نکند و بتوانید مدت‌زمان طولانی‌تری غذا را سالم نگه دارید. در ادامه لیست جامعی از ویژگی‌هایی که هنگام انتخاب لانچ باکس یا خرید ظرف غذای کودک باید در نظر داشته باشید را با هم بررسی می‌کنیم.

لانچ باکس
لانچ باکس

جنس ظرف غذا

با توجه به نیازهای مختلف، جنس‌های مختلفی از ظرف غذا مخصوص کودکان تولید شده است. بعضی از این ظروف تا 3 روز می‌توانند غذا را در یخچال نگهداری کنند. هرکدام از این ظروف مزایا و معایب خودشان را دارند، و شما می‌توانید با توجه به کاربرد آن‌ها و نیاز شخصی خودتان، بهترین جنس ظرف را انتخاب کنید.

جنس این ظروف می‌تواند استیل ضدزنگ، شیشه‌، پلاستیک و سیلیکون باشد. بعضی از آن‌ها قابل‌بازیافت هستند و برخی دیگر این قابلیت را ندارند. بعضی از آن‌ها شکننده هستند و زودتر از دیگر جنس‌ها از بین می‌روند. بعضی از این ظروف نیز با گیره‌های محکم چفت می‌شوند و از نفوذ هوا به داخل ظرف جلوگیری می‌کنند.

ایمنی ظرف

در هنگام خرید ظرف غذای کودک حتماً به این نکته دقت داشته باشید که، ظرف هیچ لبه تیز و برنده‌ای نداشته باشد. هر قطعه تیز و حتی کوچک می‌تواند باعث آسیب‌رسیدن به صورت و دیگر اعضای بدن کودک شود. در کنار زیبایی ظرف، به این نکته ایمنی نیز دقت کنید.

همچنین بهتر است ظرفی را انتخاب کنید که درپوش عایق و ضدنشتی داشته باشد تا از بیرون‌ریختن غذا جلوگیری کند.

به اندازه و ظرفیت هنگام خرید ظرف غذای کودک توجه کنید

ظرف غذایی با اندازه مناسب را برای خرید انتخاب کنید. سایزی را انتخاب کنید که برای نگهداری حداقل یک وعده غذایی جا داشته باشد. این نکته را بدانید که بهتر است غذاهای تازه با ارزش غذایی بالا را برای کودکتان تهیه کنید.

قابل استفاده در فریزر و ماکروویو

گاهی ممکن است نیاز داشته باشید غذای کودک را در فریزر بگذارید و یا در ماکروویو گرم کنید. هنگام خرید ظرف غذا حتماً باید به این نکته دقت داشته باشید. چرا که بسیاری از ظروف این ویژگی را ندارند و ممکن است نتوانید در موقعیت‌های ضروری از آن‌ها استفاده کنید.

وزن ظرف

شاید در ابتدا این گزینه کم اهمیت به نظر برسد، اما زمانی که نیاز است تعداد زیادی وسیله همراه خود ببرید، سنگین‌بودن ظرف غذا شما را آزار خواهد داد. برای خرید لانچ باکس به‌دنبال ظرفی باشید که وزن آن سبک و برای جابه‌جایی آسان باشد. ظروف دسته‌دار این امکان را می‌دهند که بتوانید آن‌ها را جداگانه حمل کنید.

حتما بخوانید  بهترین مراکز فروش تجهیزات قهوه در ایران

تمیزکردن و شستشوی آسان

قابلیت شست‌وشوی آسان ظرف غذا در ماشین ظرفشویی و یا با دست، بسیار اهمیت دارد. اگر ظرف درزهایی داشته باشد که غذا داخل آن بماند، به‌مرور باعث فاسد و خراب‌شدن غذاهای دیگر می‌شود. به‌‌همین‌خاطر سعی کنید ظروفی که صاف و بدون شکاف هستند را انتخاب کنید تا برای  تمیزکردن، راحت باشید.

دوام ظرف را هنگام خرید ظرف غذای کودک در نظر بگیرید

جنس ظرف غذا باید به‌‌گونه‌ای باشد که در برابر استفاده مکرر مقاوم باشد و به‌راحتی ترک نخورد یا نشکند. بسیاری از ظروف پلاستیکی، سیلیکونی و فلزی بهترین انتخاب برای ظرف غذا هستند، چراکه تا مدت‌ها می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و نگران شکستگی نباشید.

کیفیت گیره‌‌های ظرف

به گیره‌هایی که برای چفت‌کردن درب ظرف استفاده می‌شود، خوب دقت کنید. این گیره‌ها مهم‌ترین وظیفه را در نگهداری غذای درون ظرف برعهده دارند. ظرفی که گیره‌های محکمی داشته باشد از ورود هوا جلوگیری می‌کند و مانع از فاسد‌شدن غذا می‌شود.

بهترین جنس ظرف غذا برای کودک چیست؟

بهترین جنس ظرف غذا برای کودک
بهترین جنس ظرف غذا برای کودک

همانطور که گفته شد، هنگام خرید ظرف غذای کودک با جنس‌های مختلفی روبه‌رو خواهید شد. در ادامه آن‌ها با هم بررسی خواهیم کرد و به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید ظرفی را که بیشترین تطابق با نیازهای شما را دارد، پیدا کنید.

ظرف غذای شیشه‌ای

مزایا:

 • توصیه‌شده توسط سازمان غذا و دارای استاندارد AAP آمریکا برای نگهداری بهینه غذا
 • بدون مواد شیمیایی مضر. این مواد شیمیایی در برخی پلاستیک‌ها وجود دارند و با نفوذ در غذا  باعث ازبین‌بردن آن می‌شوند.
 • این ظروف قابل‌بازیافت هستند و به محیط‌زیست آسیب کمتری می‌زنند.
 • این ظروف قابلیت استفاده در ماکروویو را دارند.
 • ظروف شیشه‌ای، محکم و ایمن هستند و غذا را تازه نگه می‌دارند.

معایب:

 • این ظروف در مقایسه با ظروف پلاستیکی، سنگین‌تر هستند.
 • احتمال شکنندگی این ظروف زیاد است.

خرید ظرف غذای کودک پلاستیکی

خرید ظرف غذای کودک پلاستیکی
خرید ظرف غذای کودک پلاستیکی

مزایا:

 • وزن این ظرف‌ها نسبت به ظروف شیشه‌ای سبک‌تر است.
 • احتمال شکستن آن‌ها کمتر از ظروف شیشه‌ای است.
 • معمولاً قابل‌بازیافت هستند.
 • در طرح‌ها و مدل‌های رنگارنگ تولید می‌شوند.

معایب:

 • ممکن است از مواد شیمیایی مضر BPA ساخته شده باشد. حتماً هنگام خرید از وجود علامت استاندارد مطمئن شوید.
 • معمولاً قابلیت استفاده در ماکروویو را ندارند.
 • گرم‌کردن این ظروف احتمال نفوذ مواد شیمیایی به غذا را افزایش می‌دهد.

ظرف غذای سیلیکونی

مزایا:

 • وزنی سبک‌تر از ظروف شیشه‌ای دارند.
 • احتمال شکستن در این ظروف وجود ندارد و نشکن هستند.
 • قابل‌بازیافت هستند و کمترین آسیب را به محیط زیست می‌رسانند.
 • قسمت‌های جداگانه دارند و می‌توانید غذاها را از یکدیگر تفکیک کنید.
 • قابل‌استفاده در فر و ماکروویو تا دمای 350 درجه فارنهایت هستند.
 • قابل‌استفاده در فریزر هستند.
 • به‌راحتی در ماشین ظرفشویی شسته می‌شوند.

معایب:

 • با اجسام نوک تیز به‌راحتی آسیب می‌بینند.
 • ممکن است پس از استفاده طولانی‌مدت، تغییر شکل دهد.

تا اینجا به بررسی کامل جنس‌های مختلف لانچ باکس پرداختیم. بهترین جنس این ظروف، سیلیکونی است و ماندگاری بیشتری نسبت به دیگر جنس‌ها دارد. آسیب کمتری به محیط‌زیست می‌زند و به‌راحتی در فریزر و ماکروویو قابل استفاده است. این ظروف هیچ لبه تیز یا زبری ندارند و با خیالی راحت می‌توانید غذای کودکتان را در آن‌ها نگهداری کنید.

حتما بخوانید  معرفی انواع مدل های قمقمه

مدل‌های مختلف ظروف سیلیکونی تولید شده‌اند و برای کودک یک ماهه تا 6 ساله خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این ظروف،  قسمت‌های مختلفی دارند و با جدا‌کردن غذاها می‌توانید حس بهتری به کودک خود بدهید. ظروف سیلیکونی کمترین برون‌ریزی را دارند و برای قراردادن در کیف نیز مناسب هستند.

کودکان از چه ظرف غذایی خوششان می‌آید؟

ظرف غذایی که می‌خرید باید مطابق با سلیقه کودکتان باشد. اگر برای خرید سیسمونی اقدام کرده‌اید و به‌دنبال ظرفی هستید که از بدو تولد برای نگهداری شیرخشک و تا یک سالگی برای نگهداری غذا از آن استفاده کنید، باید ظرفی با رنگ‌های شاد بخرید.

ظروف سیلیکونی معمولاً دارای تکه‌های متعددی هستند و کار شما را راحت کرده و نیازی به خرید لوازم اضافی ندارید. ست لانچ باکس کودک معمولاً شامل یک بشقاب قسمت‌بندی شده، قاشق و چنگال، پیش‌بند، لیوان نی‌دار و کاسه هستند. این ظروف حتی برای کودکانی که خودشان می‌توانند غذا بخورند نیز مناسب است.

اگر قصد خرید ظرف غذای کودک برای کودکان 3 تا 7 سال را دارید، بهتر است نظر آن‌ها بپرسید تا طرح و رنگ موردنظرشان را انتخاب کنید. کودکان از غذا‌خوردن در  ظروفی که به قسمت‌های جداگانه‌ای تقسیم‌بندی شده باشند، بسیار لذت می‌برند. همین کار باعث می‌شود آن‌ها تمیز‌تر غذا بخورند و همه‌چیز را باهم قاطی نکنند.

مراقب‌های لازم برای نگهداری ظرف غذا کودک

مراقب‌های لازم برای نگهداری ظرف غذا کودک
مراقب‌های لازم برای نگهداری ظرف غذا کودک
 1. اگر ظرف غذایی که می‌خرید، قابلیت استفاده در ماکروویو را ندارد، به‌هیچ‌وجه این ریسک را نکنید و غذا را با این ظرف گرم نکنید. فراموش نکنید که بسیاری از ظرف‌ها تنها برای نگهداری غذا ساخته شده‌اند و برای گرم‌کردن مناسب نیستند.
 2. همیشه ظرف غذای فرزندتان را بلافاصله پس از استفاده بشویید تا اگر تکه‌هایی از غذا در شیارها باقی مانده است، خارج شود.
 3. اگر مدت‌ها از ظرف غذا استفاده نکرده‌اید، حتماً قبل از استفاده مجدد آن را بشویید و استریل کنید.
 4. ظرف غذا را بیش‌ازحد پر نکنید. هرچقدر که ظرفتان درب محکمی داشته باشد، اما پرکردن زیاد، باعث سرریزشدن غذا می‌شود و حتی ممکن است درب به‌درستی بسته نشود.
 5. ظروف را در معرض شکستن قرار ندهید. ظروف شیشه‌ای اگر از ارتفاع پرت شوند می‌شکنند و ظروف پلاستیکی و سیلیکونی توسط اجسام نوک تیز آسیب می‌بینند.

سخن پایانی

امیدواریم با نکاتی برای خرید ظرف غذای کودک ذکر شد تا بتوانید ظرف غذای مناسبی برای دلبندتان انتخاب کنید. فراموش نکنید که این فقط ظرفی برای غذاخوردن نیست،  بلکه بخش مهمی از برنامه روزانه کودکان است. به مواد تشکیل‌دهنده ظرف، سهولت استفاده، طرح و رنگ ظرف دقت کنید تا علاوه‌بر نگهداری مناسب غذا، کودکتان برای غذاخوردن در این ظرف هیجان داشته باشد. در نهایت ممکن است نیازهای شما برای انتخاب یک ظرف غذا با فرد دیگر، متفاوت باشد سعی کنید تمام ترجیحات خود را در نظر بگیرید و ظرفی را انتخاب کنید که بیشترین تطابق با نیازهای شما را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *