‌آموزش درست کردن قهوه در خانه فواید و مضرات آن

قهوه جوش ترک

در این مقاله آموزش درست کردن قهوه در خانه، فواید و مضرات آن، آشنا خواهیم شد. نوشید‌ن یک فنجان قهوه عالی در صبح می تواند خلق و خوی شما را برای کل روز تنظیم نماید. اما وقتی کافی‌شاپ‌ها تعطیل میباشند، مثل این دوران، که گاهی به دلیل همه‌گیری کرونا و عوامل اینچنینی اتفاق می‌افتد، دیگر نمی‌توانید روی کافی‌شاپ‌ها برای خرید و نوشید‌ن قهوه حساب نمائید.

اگر این اتفاق افتاد، ممکن است به فکر درست کرد‌ن قهوه خود در خانه بیفتید. با این کار علاوه بر اینکه می توانید در زمان تعطیلی کافی شاپ ها قهوه مورد علاقه خود را  در منزل تهیه نمائید، بلکه می توانید در هزینه های خود نیز صرفه جویی کنید، زیرا تهیه قهوه در خانه بسیار به صرفه تر میباشد. آموزش درست کردن قهوه در خانه، فواید و مضرات آن به شرح زیر میباشد.

اجاق گاز و طرز تهیه قهوه بر روی آن

طرز تهیه قهوه بر روی اجاق گاز

این روش بسیار قدیمی و ساده است. مخصوصاً زمانی مناسب است که به برق دسترسی ندارید یا نمی توانید از وسایل الکتریکی استفاده کنید. برای این منظور برای هر فنجان قهوه از 177 میلی لیتر آب سرد استفاده کنید. داخل قابلمه آب بریزید. قابلمه را بر روی حرارت متوسط ​​رو به بالا بگذارید. در صورت وجود می توانید از شیر آب پز نیز استفاده کنید. برای هر فنجان قهوه یک قاشق غذاخوری پودر قهوه بریزید و مخلوط را هم بزنید.

در این مرحله می توانید به اندازه دلخواه شکر اضافه کنید.صبر کنید تا قهوه بجوشد. آن را هم بزنید و بگذارید دو دقیقه بجوشد. سپس آن را از روی حرارت بردارید و در جای مناسب قرار دهید. بعد از گذشت 4 دقیقه قهوه را به داخل فنجان بریزید. مراقب باشید تفاله قهوه داخل فنجانتان نریزد. می توانید مقداری شکر به آن اضافه کنید یا با کف شیر مخلوط کرده و بنوشید.

طرز تهیه قهوه ترک در خانه

طرز تهیه قهوه ترک در خانه

جهت تهیه یک فنجان قهوه ترک غلیظ و خوشمزه مانند روش قبل از 177 میلی لیتر آب سرد استفاده کنید. برای هر نفر از یک قاشق غذاخوری پودر قهوه ترک استفاده کنید. جهت تهیه قهوه ترک هم به قهوه ساز نیاز دارید. اگر آن را ندارید، نگران نباشید. این قهوه را می توانید در قابلمه کوچک یا کتری درست کنید.

به ازای هر فنجان، یک فنجان پر از آب در قابلمه قهوه ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید پودر قهوه را اضافه کنید و هم بزنید. در صورت تمایل میتوانید مقداری شکر اضافه نمائید. ولی باید خوب هم زده شود تا در قهوه و آب حل گردد. زمانیکه قهوه شروع به جوشید‌ن نمود، همان لحظه آن را از روی حرارت بردارید.

کف قهوه یا به اصطلاح کرم تشکیل شده روی سطح قهوه را با قاشق کوچکی به آرامی جدا کرده و داخل فنجان خود بریزید. قابلمه قهوه را مجدداً روی حرارت قرار دهید. وقتی قهوه دوباره شروع به جوشید‌ن کرد، آن را از روی حرارت بردارید و به آرامی نیمی از قهوه را در فنجان خود بریزید. سپس قهوه را دوباره روی حرارت بگذارید. پس از جوش آمد‌ن قهوه، 15 ثانیه صبر کنید، سپس از روی حرارت بردارید. حالا قهوه را در فنجان خود بریزید. 2-3 دقیقه صبر کنید تا قهوه خوب جا بیفتد.

فراموش نکنید که نباید این قهوه را تماماً میل نمائید. قهوه ته فنجان طعم خوبی ندارد. درست کرد‌ن قهوه ترک سخت نیست، اما برای گرفتن طعم خوب نیاز به تمرین دارد. آیا تا به حال قهوه ترک را با شیر میل کرده اید؟ قهوه ترک با شیر طعم مطبوعی دارد که پیشنهاد می کنیم حتما امتحان کنید.

دستگاه فرنچ پرس و طرز تهیه قهوه به روش دستی

در این روش قهوه فقط با استفاده از دستگاه فرنچ پرس تهیه می شود. برای تهیه قهوه با فرنچ پرس به یک لیوان، کاسه (یا فرنچ پرس) و یک قاشق نیاز دارید. داخل کتری یا قابلمه کوچکی مقداری آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. صبر کنید تا آب بجوشد. در یک کاسه بزرگ (یا فرنچ پرس)، برای هر نفر یک قاشق پر از قهوه بریزید. روی قهوه را به آرامی و به صورت دورانی با مقداری آب بپوشانید. به طوری که تمام قسمت های قهوه به خوبی با آب پوشانده شود.

برای هر نفر 177 میلی لیتر آب جوش اضافه کنید. قهوه را با استفاده از قاشق در کف کاسه (فرنچ پرس) بریزید. اگر کاسه دارید حتما پودر قهوه را با قاشق فشار دهید. بعد از چند دقیقه در حالی که دانه های قهوه را جلوی قاشق گرفته اید، آن را در لیوان یا فنجان خود بریزید. در آخر شکر یا مقداری یخ (برای نوشید‌ن سرد) داخل آن بریزید و سرو نمائید.

کافی بگ و طرز تهیه آن در منزل

جهت این کار فقط به یک فیلتر احتیاج داریذ. می توانید از فیلتر کاغذی آماده یا پارچه ریز بافت استفاده کنید. فیلتر را در یک کاسه کوچک قرار دهید. دو قاشق غذاخوری پودر قهوه داخل آن بریزید. دو طرف فیلتر یا پارچه را جمع کنید و با نخ ضخیم محکم ببندید. باید دقیقا شبیه یک چای کیسه ای باشد. کیسه آماده شده را در فنجان یا لیوان قهوه خود قرار دهید. آب را در یک کتری یا قابلمه جوش آورید.

مقداری آب جوش داخل فنجان بریزید تا روی کیسه را بپوشاند. 30 ثانیه صبر کنید. بعد از آن 177 میلی لیتر آب جوش به فنجان اضافه کنید. بعد از چهار دقیقه کیسه قهوه را از فنجان خارج کنید. در صورت تمایل شکر یا شیر را به قهوه اضافه کنید و بنوشید.

آموزش درست کردن قهوه در خانه، فواید و مضرات آن

هر فنجان قهوه دارای 100 میلی گرم کافئین میباشد. اگر از این نوشید‌نی گرم در حد اعتدال استفاده شود می توان از خواص مثبت آن استفاده کرد. محبوبیت قهوه به اثر محرک آن مربوط می شود که از کافئین و اسیدهای کلروژنیک موجود در قهوه سرچشمه می گیرد. جهت استفاده از مزایای قهوه به ملزوماتی احتیاج دارید که به شرح زیر میباشد.

قهوه و میزان کافئین موجود در آن

یک دانه قهوه حاوی 0.8 تا 2.5 درصد کافئین است. البته مقدار کافئین قهوه به مدت زمانی که آب با پودر قهوه در تماس است نیز بستگی دارد. مصرف قهوه به مقدار چهار فنجان در روز معمولاً بی ضرر تلقی می شود. با وجود تحقیقات دقیق و به دلیل پیچیدگی ترکیبات، تا کنون تعادل عمومی مواد موجود در قهوه مشخص نشده است. آنچه تایید شده است اثر محرک آن بر سیستم گردش خون است. از جمله می توان به گشاد شد‌ن رگ ها، افزایش ضربان قلب و بهبود گردش خون در تمام قسمت های بد‌ن اشاره کرد.

علاوه بر این، کافئین بر مرکز تنفسی نیز تأثیر می گذارد، به طوری که رگ های برونش ها گشاد شده و تنفس تسریع می شود. از طرفی کافئین ادرارآور نیز هست. به طور کلی می توان گفت که قهوه کل سیستم متابولیک بد‌ن را فعال می کند. آنچه قابل توجه است این است که قهوه به خودی خود حاوی کالری نیست، اما میزان کالری مصرفی را افزایش می دهد.

ایجاد شادی با مصرف قهوه

قهوه تاثیر شگفت انگیزی بر سلول های مغز دارد: افزایش گردش خون در مغز باعث تمرکز بیشتر می شود. علاوه بر این، سرعت واکنش و توانایی پذیرش مغز نیز افزایش می یابد. قهوه «بیدارکننده» است. بعد از نوشید‌ن یک فنجان قهوه، فرد توجه و تمرکز بیشتری نسبت به قبل پیدا می کند.

به طور کلی می توان گفت که قهوه انسان را خلاق تر، باهوش تر و پایدارتر می کند، اما این لزوماً به معنای جلوگیری از خواب نیست. به عنوان مثال، ممکن است فردی پس از نوشید‌ن دو فنجان قهوه در بعد از ظهر احساس خوشحالی کند، در حالی که فرد دیگری ممکن است پس از نوشید‌ن یک فنجان قهوه به طور همزمان احساس خواب آلودگی کند.

مزیت بزرگ: وابستگی به کافئین به معنای اعتیاد نیست. اثر تحریک کننده تقریباً پس از 30 تا 45 دقیقه ظاهر می شود.

آموزش درست کردن قهوه در خانه
آموزش درست کردن قهوه در خانه

نوشیدن قهو‌ه علاو‌ه بر لذت چه فوایدی نیز دارد.

 • افراد مسن به دلیل بهبود گردش خون در مغز می توانند با نوشید‌ن یک فنجان قهوه در هنگام عصر بهتر بخوابند.
 • کافئین باعث گشاد شد‌ن رگ های خونی می شود، بنابراین در موارد سردرد، آسم، نارسایی قلبی و مسمومیت با مورفین به عنوان دارو استفاده می شود.
 • در مورد تاثیر قهوه بر سطح کلسترول خون باید توجه داشت که طرز تهیه قهوه حائز اهمیت است. از این نظر قهوه فیلتر شده هیچ عارضه ای ندارد، در حالی که قهوه بدون فیلتر (مثلا اسپرسو) حاوی موادی است که پس از ورود به خون باعث افزایش سطح کلسترول می شود.
 • تحقیقات جدید نشان می دهد که نوشید‌ن منظم قهوه در حد اعتدال خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را تا 25 درصد کاهش می دهد. قهوه حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی است. اعتقاد بر این است که اسیدهای کلروژنیک موجود در قهوه از سرطان روده بزرگ و کبد جلوگیری می کند.
 • قهوه در هضم غذا موثر است. یک فنجان قهوه بعد از غذا باعث تحریک تولید اسید معده و ترشح اسیدهای صفراوی می شود. 

جهت استفاده از فواید قهوه وسایلی مورد نیاز میباشد که شامل: خرید موکاپات، خرید ماگ، خرید شات اسپرسو و غیره میگردد تا شما را در تهیه قهوه ی با کیفیت خانگی یاری نمایند.

مضرات قهوه نیز به شرح زیر میباشد:

کافئین در غلظت های بالا اثرات منفی و مضری دارد. در چنین مواردی، کافئین باعث لرزش، تپش قلب، فشار خون بالا و گاهی اوقات حملات پانیک می شود. افرادی که به اثرات کافئین حساس هستند، از اختلالات خواب، ناراحتی معد‌ه و اختلالات ذکر شد‌ه در بالا رنج می برند.

 • قهوه تولید اسید معده را تحریک می کند. بنابراین افراد مبتلا به بیماری معده حساس باید مصرف قهوه را به ۲ فنجان در روز محدود کنند.
 • با گذشت زمان، سلول های مغز به وجود کافئین عادت می کنند. اگر به طور ناگهانی نوشید‌ن قهوه را قطع کنید، ممکن است سردرد داشته باشید، اما این وضعیت پس از چند روز فروکش می کند.
 • زنان باردار یا شیرده قهوه را به مقدار کم مصرف کنند. نوشید‌ن یک فنجان قهوه در روز هیچ اثر نامطلوبی بر روی جنین ندارد.
 • افرادی که از پوکی استخوان رنج می برند فقط قهوه را با شیر بنوشند.
 • افراد مبتلا به بیماری های قلبی باید در مورد نوشید‌ن قهوه با پزشک خود صحبت کنند.

نوشیدن قهوه در خانه، علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه، می‌تواند به شما در کنترل کیفیت و طعم قهوه‌تان نیز کمک کند. در این مقاله، روش‌های مختلف دم کردن قهوه در خانه و همچنین فواید و مضرات نوشیدن قهوه را به شما آموزش دادیم.

1 دیدگاه برای “‌آموزش درست کردن قهوه در خانه فواید و مضرات آن

 1. اشتراک‌ها: آشنایی با انواع قهوه و روش های دم کردن آن

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.