آشنایی با انواع تجهیزات و لوازم قهوه

خرید ملزومات قهوه

هر کافی شاپ دارای دو بار سرد و گرم است. مسئول بار سرد به بارمن و مسئول بار گرم به باریستا معروف هستند. بار گرم قسمتی برای تهیه انواع قهوه به خصوص قهوه اسپرسو و انواع نوشیدنی های گرم می باشد. بار سرد قسمتی از کافی شاپ است که در آن انواع بستنی، نوشیدنی های سرد، اسموتی، کوکتل و … تهیه می شود. در این مقاله قصد داریم به آشنایی با انواع تجهیزات و لوازم قهوه  بیشتر آشنا شوید

تجهیزات و لوازم قهوه

موکاپات

خریدموکاپات که به عنوان اسپرسوساز گازی یا اجاق گاز نیز شناخته می شود، از قوانین اولیه فیزیک برای تهیه یک فنجان قهوه عالی استفاده می کند. این دستگاه عملکردی مشابه اسپرسوساز برقی دارد و عصاره قهوه را با فشار آب می گیرد در حالی که از نظر قیمت خریدموکاپات گزینه بسیار مناسب تری برای خرید است.

قهوه جوش ها به طور کلی از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند: یکی برای آب، یکی برای پودر قهوه و دیگری برای قهوه اسپرسوی آماده.

خرید موکاپات تک کاپ
خرید موکاپات تک کاپ

وقتی موکاپوت روی گاز قرار می گیرد، آب گرم شده و بخار ایجاد می کند. بخار فشار را در محفظه پایینی افزایش می دهد و آب را از طریق دانه های قهوه وارد محفظه بالایی می کند. جایی که قهوه اسپرسو آماده سرو است.

فشار محفظه بخار موکاپوت تنها 1.5 بار است که حتی به دستگاه های اسپرسوساز سنتی که حدود 9 بار فشار ایجاد می کنند، نمی رسد. اما طراحی مناسب و توانایی موکاپوت در تهیه یک فنجان قهوه عالی باعث محبوبیت این دستگاه در بین خانواده ها شد.

دلیل اول خیلی ساده است. قیمت مناسب! قیمت خریدموکاپات نسبت به سایر قهوه سازهای برقی بسیار ارزانتر است. بنابراین کسی که قهوه دوست دارد و نمی‌خواهد هزینه زیادی برای دستگاه اسپرسوساز بپردازد، می‌تواند موکاپوت را با قیمت کمتری خریداری کند.

یکی دیگر از مزایای این دستگاه قابلیت حمل آن است. این دستگاه کوچک و سبک است و به راحتی می توانید آن را هر کجا که بخواهید همراه خود ببرید.

ویژگی دیگر این است که به برق نیاز ندارد. یعنی هر جا که هستید با روشن کردن آتش می توانید قهوه درست کنید.

در ضمن اگر سخت گیر نباشید می توانید با این دستگاه چند نوع قهوه دیگر درست کنید. اگرچه امروزه دستگاه های قهوه ساز زیادی وجود دارد، اما ایتالیایی ها هنوز از این دستگاه برای تهیه اسپرسو استفاده می کنند.

خرید موکاپات 3 کاپ
خرید موکاپات 3 کاپ

 دستگاه اسپرسوساز

دستگاه اسپرسوساز یکی از اصلی ترین تجهیزات مورد نیاز یک کافی شاپ می باشد. هنگام راه اندازی کافی شاپ، اولین قدم برای تهیه تجهیزات لازم، خرید دستگاه اسپرسوساز با کیفیت است. زیرا کار آینده شما به این دستگاه بستگی دارد.

هر چه کیفیت، طعم مجموعه قهوه شما بهتر و بالاتر باشد، قطعا مشتریان بیشتری را جذب خواهید کرد. برای رسیدن به این هدف، داشتن یک دستگاه اسپرسوساز حرفه ای که اسپرسو و سایر نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو تولید می کند، ضروری است. مدل های مختلفی از دستگاه های اسپرسوساز صنعتی در بازار موجود است و شما باید با توجه به شرایط کاری و بودجه خود بهترین و مناسب ترین مدل را انتخاب کنید.

قهوه ساز

در این چک لیست قهوه ساز مانند دستگاه اسپرسوساز جایگاه مهمی دارد. این دستگاه برای دم کردن قهوه استفاده می شود و به دلیل ساختار ساده ای که دارد استفاده از آن آسان است.

قهوه تولید شده با این دستگاه که به قهوه ساز قطره ای اتوماتیک نیز معروف است، شاید کمتر از قهوه تولید شده با دستگاه اسپرسوساز باشد، اما می توان آن را وسیله ای کاربردی و مناسب برای افرادی دانست که بودجه زیادی ندارند.

خرید قهوه ساب دستی
خرید قهوه ساب دستی

آسیاب قهوه و اسپرسو

یکی دیگر از عوامل مهم در افزایش کیفیت قهوه، تازگی پودر قهوه است. بنابراین بسیاری از کافی شاپ ها از آسیاب قهوه و اسپرسو استفاده می کنند. این دستگاه دانه های قهوه را به بهترین شکل ممکن آسیاب می کند و در طعم و عطر قهوه تاثیر بسزایی دارد.

 استفاده از پودر قهوه آماده باعث صرفه جویی در هزینه می شود، اما اگر می خواهید مشتریان بیشتری را جذب کنید، باید از آسیاب قهوه برای تولید پودر قهوه تازه استفاده کنید.

 برای تهیه قهوه از روش ها و دستگاه های مختلفی استفاده می شود. علاوه بر دستگاه اسپرسوساز و قهوه ساز اتوماتیک قطره ای، می توانید یک فنجان قهوه دلچسب را به روش های دیگر نیز تولید کنید. موکاپوت یکی از انواع دستگاه قهوه ساز است که قهوه را با غلظت بالا در مدت زمان کوتاهی تهیه می کند. طرز کار موکاپوت شبیه دستگاه اسپرسوساز است و بخار آب را با فشار زیاد از پودر قهوه عبور می دهد.

 برای تهیه قهوه ترک با کیفیت و خوش طعم از قهوه ساز دستی به نام ابریک یا جازوه استفاده می شود. پارچ مسی و دارای دسته چوبی بلند است و در اندازه ها و اشکال مختلف تولید می شود. این دستگاه فوم بسیار خوبی با رنگ قهوه ای و زیبا ارائه می دهد که طرفداران زیادی دارد.

فرنچ پرس

خرید فرنچ پرس ابزاری ساده و بسیار کاربردی برای دم کردن قهوه است. دم کردن چای، چای سبز و … از دیگر کاربردهای دستگاه فرنچ پرس است. فرنچ پرس چای را به خوبی و با دقت فیلتر می کند، بنابراین در مقایسه با لیوان های چای، محصول بهتری برای دم کردن چای، چای سبز و … است.

خرید فرنچ پرس 1 لیتری
خرید فرنچ پرس 1 لیتری

 تاریخچه فرنچ پرس

مخترع یک ایتالیایی به نام Attilio Callimati بود که آن را در سال 1929 اختراع کرد. رواج این ابزار پس از جنگ جهانی دوم به ویژه در فرانسه بود. در طول جنگ جهانی بیشتر قهوه را با این دستگاه تهیه می کردند که با تهیه قهوه با آن قهوه تولید شده توسط این دستگاه به قهوه فرانسوی معروف شد.

قطعات و انواع فرنچ پرس

این نوع قهوه ساز از قسمت های زیر تشکیل شده است:

• پایه دستگاه

• مخزن شیشه ای که پودر قهوه در آن قرار می گیرد و قهوه نهایی تشکیل می شود.

• درب فرنچ پرس

• اهرمی که برای جداسازی پودر قهوه از نوشیدنی استفاده می شود.

• فیلتری که پودر قهوه را از نوشیدنی جدا می کند.

قطعات فرنچ پرس به یکدیگر متصل هستند. این قوری نیازی به برق و فیلتر کاغذی یا پارچه ای ندارد. میزهای قهوه خوری دارای اندازه های دو و شش نفره و بیشتر می باشد. قهوه تهیه شده در خرید فرنچ پرس به دلیل عدم استفاده از فیلترهای کاغذی غلیظ، معطر و دارای روغن طبیعی قهوه است.

 چگونه یک فرنچ پرس خوب انتخاب کنیم

یادتان باشد برای اینکه بتوانید از این عینک به خوبی استفاده کنید ابتدا باید یک مدل مناسب خریداری کنید. معمولا اندازه استاندارد فرنچ پرس باید بین 4 تا 8 فنجان باشد.

دقت کنید منظور ما یک فنجان است و نباید آن را با 4 تا 8 لیوان مقایسه کنید. خوشبختانه می توانید از انواع کوچک، بزرگ، فلزی و برقی استفاده کنید.

فرنچ پرس های فلزی نسبت به لیوان های شیشه ای گرمای بیشتری را حفظ می کنند، بنابراین اگر می خواهید از این لیوان ها در جایی که سرد است استفاده کنید، بهتر است لیوان های فلزی را خریداری کنید.

انواع فرنچ پرس های برقی برای افراد پرمشغله مناسب هستند زیرا آب را سریع گرم می کنند و قهوه و چای را سریعتر دم می کنند و بعد از آماده شدن می توانند مدت طولانی تری گرم بمانند.

فرنچ پرس های بزرگ معمولاً می توانند بین 8 تا 12 فنجان قهوه یا چای تحویل دهند. بنابراین بیشتر برای کسانی که مصرف بالایی دارند مناسب است اما فرنچ پرس ها در سایزهای کوچک معمولا بین 3 تا 4 فنجان قهوه در اختیار شما قرار می دهند.

شات چیست

شات در زبان انگلیسی به معنی تیراندازی است و در زمینه های مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. اما آنچه که باعث شده این کلمه در کافی شاپ ها، عکاسی و … به کار رود مفهوم سرعت است. زیرا منظور از کلمه شات سرعت و سرعت است. بنابراین چنین کلمه ای برای نوشیدنی هایی که در کافی شاپ ها سرو می شود به کار می رود.

شات اسپرسو به چه معناست

این سوال در واقع به این صورت مطرح می شود که یک خرید شات اسپرسو چیست یا یک شات قهوه چقدر است. امروزه این موضوع حتی نیاز به توضیح و تفسیر ندارد. زیرا دستگاه ها ابزارهای اندازه گیری مختلفی ساخته اند که می توان از آنها برای درک استاندارد هر شات استفاده کرد. اما آنچه مهم است میزان قهوه مورد نیاز شماست. شاید با یک شات اسپرسو پاسخ درستی به نیازهای بدن خود بدهید و شاید برای شادابی به یک قهوه دوبل نیاز داشته باشید.

• بنابراین، چه نوشیدنی خود را با یک فنجان قهوه لیوانی بنوشید و چه از باریستا بخواهید که این دانه های کافئین دار را در یک فنجان قهوه برای شما سرو کند، مهم تاثیر آن بر بدن شماست.

شات اسپرسو چیست

یک شات اسپرسو دقیقاً معادل یک لیوان یا یک لیوان چای در یک اندازه مشخص است. قهوه به مقدار لازم حاوی کافئین است که محرکی است که سیستم عصبی مرکزی از جمله مغز را تسریع می کند پیشنهاد می شود به نحوه صحیح مصرف این نوشیدنی توجه ویژه ای شود.

مثلا

• کافئین در مقادیر متوسط ​​می تواند هوشیاری شما را افزایش دهد.

اگر بیش از حد از آن مصرف کنید، ممکن است عوارض جانبی منفی را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.